Ankara Üniversitesi, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) işbirliğiyle düzenlenen program İngilizce dilinde yürütülmektedir. Program kapsamında WIPO ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) 10 yabancı uyruklu öğrenciye burs vermektedir. Ankara Üniversitesi ise T.C. uyruklu 10 öğrenciyi programa burslu olarak kabul etmektedir.

2019 – 2020 Akademik Yılı program broşürü için lütfen tıklayınız.

2018 – 2019 Akademik Yılı ders programı için lütfen tıklayınız. (2019-2020 yılı ders programı daha sonra ilan edilecektir.)

T.C. uyruklu adayların ALES ve YDS (veya eşdeğer yabancı dil puanı) belgesi sunması gerekmekte olup, bu adaylardan başarılı bulunanlarının tamamı  programa Tezli Yüksek Lisans veya I. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi olarak, burslu kabul edilmektedir. Diğer adaylar (yabancı uyruklu adaylar) ise II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programına WIPO veya YTB burslusu olarak kabul edilmektedir.

Tüm T.C. uyruklu adayların programa Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü aracılığıyla başvuru yapmaları gerekmektedir. T.C. uyruklu adayların başvuru şartları ve başvuru sırasında izlemesi gereken yöntem Enstitü’nün websitesindeki duyurular kısmında her yıl Haziran ayında  duyurulmaktadır.

Tüm adayların aynı zamanda WIPO Academy‘nin web sitesinden de başvuru yapması gerekmektedir. WIPO Academy üzerinden yapılacak başvurular 20 Temmuz 2019’e kadar devam edecektir. Bu başvurunun amacı programa kabul edilen öğrencilerin uzaktan eğitim alt yapısını kullanmalarına olanak sağlamaktır. Dolayısıyla WIPO Academy üzerinden yapılan başvuruların resmi bir geçerliliği bulunmamaktadır.