Aklınızı fikrinizi koruyun! Kişisel bilgisayarlar ya da akıllı telefonlar için yazılım ve uygulama programları mı üretiyorsunuz? Besteci, ressam, yazar ya da endüstriyel tasarımcı mısınız? Üniversitelerin teknoparklarında ya da özel şirketlerin Ar-Ge bürolarında mı çalışıyorsunuz? Kamuya ait sektörlerde teknoloji planlaması ve bütçelemesi mi yapıyorsunuz? Gazetecilik ya da yayıncılık gibi fikri endüstrilerde mi çalışıyorsunuz? Ya da aklınıza herhangi bir konuda kimsenin daha önce düşünmediği bir fikir mi geldi?

Bu program tam size göre! Çalışma hayatımızda vazgeçilmez bir yer işgal eden fikri mülkiyet konusunda Türkiye’de bir ilk olan Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nda üretimi sırasında yaratıcılık gerektiren ürünlerin sahiplerinin maddi haklarının ve manevi haklarının eleştirel değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmaktadır.

Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olunca, fikri mülkiyete ilişkin mevzuatı öğrenmiş olacak, hukukun ekonomik altyapısıyla ilgili derinlikli bilgi edinmiş olacaksınız.

Disiplinler arası derslerden oluşan Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Yüksek Lisans Programı’na öncelikli olarak iktisadi idari bilimler, siyasal bilgiler ve hukuk fakültelerinden mezunu olan

  • Şirket yöneticileri ve danışmanlarının
  • Banka ve özerk kamu kurumlarında çalışan uzmanların
  • Patent ofislerinde, marka bürolarında veya şirketlerin AR-GE birimlerinde çalışanların
  • Üniversitelerin teknoloji transfer ofislerindeki uzmanların

başvurmalarını öneririz. Program bu işkolları dışında çalışan ve programa ilgi duyan adaylara da açıktır. Yeter ki siz aklınızı fikrinizi korumak isteyin!